Troška z histórie

Brašnárstvo je odvetvie zamerané na výrobu predmetov z kože. Stredovekí remeselní taškári, ktorí zhotovovali z kože cestovné kufre, kožené ležadlá a stoličky, tašky na náboje a pod., sa zameriavali na výrobu pre vyššie vrstvy spoločnosti. Boli to remeselníci veľmi zriedkaví, hoci už v roku 1439 založili ne morave spolu s mieškarmi cech. Bol jedinou cechovou organizáciou tohto výrobného odvetvia . Dvaja taškári pôsobili v roku  1773 aj v Bratislave. V 19. storočí bol v Banskej Štiavnici založený samostatný cech kapsárov. Brašnárstvo sa na území Česka a potom Slovenska vyvinulo pravdepodobne až po zrušení cechov. Napriek priemyselnej konkurencii boli koncom 19. storočia v každom väčšom meste brašnárske dielne, ktoré vyrábali a opravovali kožené výrobky. Brašnárstvo vznikalo najmä v oblastiach s rozvinutým chovom dobytka. Brašnári vyrábali kapsy, opasky, remene, krpce i samostatné návlaky na krpce. Brašnárske výrobky pre roľníkov a pastierov sa zdobili obšívaním remienkom, vtláčaním reliéfnych foriem, kovových razidiel, profilovaných koliesok do vlhkej kože, vbíjaním mosadzných plieškov a krúžkov, pletením strapcov, vysekávaním kožených čipiek. Z kupovanej kože si v niektorých obciach zhotovovali pastieri tašky, do ktorých si dávali stravu, keď išli pásť dobytok. Brašnárska dielňa v Banskej Bystrici, ktorá vznikla v polovici 17. storočia, pracovala pre celé Uhorsko a Balkán. Jej výrobky boli vystavené na medzinárodnej výstave v Budapešti v roku 1896. Posledný majster z tejto dielne Štefan Muliczký vyrábal pastierske opasky a kapsy v komunálnom podniku, ktorý vznikol po zoštátnení dielne v roku 1950.

 

O ručnej výrobe

 

Možno práve peňaženka, ktorú ste dnes vybrali pri platení v obchode, prešla pri výrobe rukami žien v pacovských dielňach spoločnosti UNIKO.Ich kľúčenky, opasky, peňaženky, ale aj luxusné business aktovky prichádzajú do predaja jednak pod vlastnou značkou, ale v rámci kooperácie aj pod svetovými značkami, ako je Escada, The Bridge alebo Mandarina Duck.

„Oslovuje ma noblesa 20. rokov minulého storočia. Myslím, že aj naše výrobky sú noblesné a majú dušu,“ hovorí Miloslav Zach, ktorý je od roku 1992 riaditeľom spoločnosti UNIKO Pacov. Za roky v riaditeľskom kresle vraj pozná vo svojej firme každý stroj a vie ho aj použiť. A necelú stovku zamestnancov oslovuje prevažne menami. „Je to takmer ako rodinná firma,“ usmieva sa.Práca v dielni je vďaka koži voňavá, ale aj náročná a veľmi precízna. Napríklad výroba jednej peňaženky číta celkom 150 rôznych operácií a použiť sa musí na 50 dielov – podľa zložitosti.„Tá presnosť musí byť na desatiny milimetra. Kontrolujeme dĺžku stehu aj ich počet. Tie musia byť na celom výrobku všetky rovnako dlhé. Keď pracujeme v kooperácii s rôznymi významnými producentmi, ich kontrola je naozaj dôkladná a sú v hodnotení nekompromisné,“ zdôrazňuje Zach.

Niečo o Značke  UNIKO

 

odpovedá p. Miloslav Zach

- majitel a riaditeľ firmy UNIKO s. r. o. Pacov.

pozn. úryvok z celého rozhovoru ktorý najdete tu :

Zdroj: https://jihlava.idnes.cz/rozhovor-s-reditelem-firmy-uniko-pacov-penezenky-kozena-galanterie-1gi-/jihlava-zpravy.aspx?c=A160903_2270824_jihlava-zpravy_evs

 

Počula som, že výrobcovia, ktorí pracujú s kožou, si jazdia vyberať materiál do zahraničia, napríklad priamo do Argentíny, kde sa správajú preslávení býci. Je to aj váš prípad?

**Do istej miery áno. Ale nejazdíme si do exotických krajín vyberať surovinu, to pre nás nie je až také podstatné. My potrebujeme finálnu kožu, tú si jazdíme vyberať. Teraz na to máme agenta, ktorý nám to zaisťuje.

Kde materiál nakupujete?

**Je to najmä Taliansko. To ale neznamená, že je to takzvaná „talianska koža“. Koža, ktorá sa tam spracováva, sa dováža z celého sveta. Ale finiše, ktoré oni na tej koži vedia robiť, sú pre nás najlepšie.

Z akého dôvodu?

**Každá výroba má svoju tradíciu. Tým, že my spracovávame trojzločinené kože, čo je úprava bez ťažkých kovov, hľadali sme niekoho, kto to vie najlepšie. A to je práve v Taliansku. Keď dostanete kožu odinakiaľ, spoznáte to na prvý pohľad.

**Koľko máte v současnej dobe zamestnancov a koľko by ste ich aktuálne potrebovali?

V súčasné dobe máme do sto zamestnancov, prevažne to sú ženy, ale mohli by sme ich mať aj o 50 viacej :) .

**Kam chcete spoločnosť ďalej posúvať?

Chcel by som, aby sme sa dostali do ešte vyššej spoločnosti unikátnych značiek a vytvorili niečo, čo by tiež brandovo mohlo konkurovať tým najlepším značkám na trhu. Teraz sa ponúkajú nové možnosti. Už nie je nutné mať množstvo kamenných obchodov. Nové možnosti poskytuje internetový obchod a direct marketing. To sú podmienky na to, aby mohla vyrásť nová luxusná značka bez toho, aby to predstavovalo obrovské náklady na reklamu.

Starostlivosť o kožu

 

Radi by sme zdôraznili, ze pri výrobe produktov UNIKO je kladený dôraz na kvalitu výrobku. Bežným nosením a používaním sa koža prirodzene ošúchava a jemne sa mení jej farba a vlastnosti. Každopádne, výrobky je možné používať k spokojnosti veľa rokov aj bez akejkoľvek údržby, za predpokladu bežného používania.

Hladká koža – Vyčistiť ho môžeme jemne navlhčenou handričkou a mydlovou vodou. Čistíme tak, aby koža nenasiakla veľa vody a následne sa nepoškodila. Ošetrujeme ju impregnačnými prípravkami a špeciálnymi krémami s obsahom včelieho vosku, ktoré je možné zakúpiť v predajniach s koženou galantériou alebo v online obchodoch.

Brúsená koža – Starostlivosť o kožu z brúsenou povrchovou úpravou je omnoho náročnejšia. Pre jej brúsený povrch dochádza k rýchlejšiemu a väčšiemu znečisteniu. Samotná náročnosť očistenia závisí od ochranných prostriedkov, ktorými bol samotný výrobok ošetrovaní pred znečistením. Pri dôkladnej ochrane postačí očistenie pomocou kefky na obuv. V opačnom prípade je potrebné zvoliť špeciálnu čistiacu penu a po uschnutí kožený výrobok očistiť kefou.

Lakovaná koža – Táto povrchová úprava je citlivá na rôzne mechanické poškodenia. Preto ju čistíme jemnou handričkou a špeciálnymi krémami. Nikdy nepoužívame na čistenie tvrdú kefu, nakoľko by mohla lakovanú povrchovú úpravu poškodiť. ! Na lakovanú kožu nepoužívame impregnačné prípravky, pretože by taktiež mohli poškodiť jej povrch. Najlepšie teda použiť jemnú a mäkkú handričku a dotyčné prípravky, ktoré si zakúpime v obchode.

 

S úctou

www.sevcovic.sk